Bemutatkozás

graduation

Kedves volt ET-s hallgatók! Kedves Barátaink!

Több mint százan végeztetek eddig a Nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szakon, valamint a Diplomácia és interkulturális tanulmányok mesteri képzésen, és jogos, ha néha úgy éreztétek, hogy elhanyagoltunk Titeket.


16 év után végre összeszedtük a bátorságot, hogy elindítsunk egy olyan hírlevelet, amelyen keresztül rendszeresen tájékoztathatunk arról, hogy mi történik tanszékünkön, milyenek a jelenlegi diákok, mivel foglalkoznak volt oktatóitok.


Reméljük, enélkül is néha eszetekbe jutnak egyetemi éveitek és pozitívan gondoltok vissza a kolozsvári Sapientián eltöltött időre, azonban kezdeményezésünk célja, hogy becsempésszük az egyetemet és szakunkat a mindennapi életetekbe is.

 

Az elkövetkezőkben félévente tervezünk ehhez hasonló hírlevelet küldeni.

Fogadjátok és olvassátok szeretettel!

2023/2024-es tanév első féléve

Fontosabb események, projektek

Csapatösszerázóval indítottuk a tanévet

Szeptember 27-én kirándulást szerveztünk első éves alapképzéses és mesteris hallgatóiknak. A jó hangulatú kirándulás a Wesselényi-Teleki kastély és parkjának megtekintése után közös hamburgerkészítéssel folytatódott, amit kellemes séta követett a Sárkányok Völgyében.

guys in classroom

Ingyenes román nyelvtanfolyam indult

guys in classroom

Ingyenes román nyelvtanfolyam indult a karon. Felismerve a román nyelvtudás fontosságát, a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara Ingyenes román nyelvtanfolyamot indított. A tanfolyam indulásától fogva sikeresnek mondható, hiszen több mint 40 hallgató jelentkezett a kurzusra, akik 4 csoportban járnak az órákra. A visszajelzések pozitívak, a lemorzsolódás eddig elenyésző.

Folytatódik az együttműködés az Apafi Kollégiummal

2023-ban folytatódik tanszékünk és az Apafi Kollégium közötti együttműködés. A program keretén belül oktatóink előadásokat tartanak a bentlakó diákoknak. Szabó Tamás Románia schengeni csatlakozásának lehetőségeiről, Szenkovics Dezső India geopolitikájáról, Murádin János Kristóf pedig a szovjet fogságba került erdélyi magyarokról tartott előadást.

guys in classroom

Újabb nemzetközi projekt indul az NKET Tanszéken

guys in classroom

Catalysing Science Diplomacy: New Career Perspectives, Curricula and International Partnerships címmel indul új Erasmus+ projekt az egyetemen. 

Oktatónk is részt vesz a PISA-felmérésben

Decemberben közölték a 2022-es PISA-felmérés eredményeit, melynek nagy újdonsága volt, hogy az erdélyi magyar oktatási rendszert külön almintán mérték fel. Ennek egyik kezdeményezője tanszékünk oktatója, Toró Tibor volt.

Alakul a nemzetközi kapcsolatok szakkollégium

Január 12-én tapasztalatcserét folytattunk a PKE Fényes Elek Műhely vezetőségével. Tanszékünk régi álma egy szakkollégium létrehozása, amelynek keretében a felvételt nyert hallgatók a szakmai fejlődés  mellett ösztöndíjban is részesülhetnek, ezzel segítve továbbtanulásukat.

Folytatódik a PRIME-projekt

Január 22-23-án Kolozsváron tartott munkamegbeszélést a PRIME-projekt csapata. A projekt célja a hatékonyabb diákrészvétel növelése az iskolák életében, továbbá a hatékonyabb diákképviselet elérése. 

Előadások, konferenciák

Október

2023. október 6-7.

Toró Tibor kisebbségi és emberi jogokkal foglalkozó nemzetközi konferencián vett részt a Belgrádi Egyetem Jogi tanszékének szervezésében. 

2023 október 11.

A MIKÖZÖD?! Erdélyi közéleti podcast vendége volt Szenovics Dezső, ahol az izraeli-palesztin konfliktusról beszélgetett volt hallgatónkkal, Kiss Annával.

2023. október 21.

Az Emberi jogokról és azoknak jelenlegi helyzetéről tartott előadást Tonk Márton az MCC Középiskolás Program keretén belül Székelyudvarhelyen. Az eseményen számos érdekes információval gazdagodtak a tanulók.

November

2023. november 9.

Szenkovics Dezső, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákjainak tartott előadást az orosz-ukrán konfliktusról. Az eseményre az MTA Középiskolai Alumni programjának keretén belül került sor.

2023. november 9.

Az Egyetemi Esték vendége volt dr. Maróth Gáspár, egykori védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkár, a Rheinmetall AG kelet-európai igazgatója.

2023. november 17.

A Magyar Tudomány napja alkalmából szervezett rendezvénysorozat ünnepi nyitóeseményén köszöntőt mondott szakunk oktatója, Tonk Márton. A rendezvény a tudóstársadalom fontos találkozási pontja Erdélyben. 

2023. november 17.

Plenáris előadást tartott Szenkovics Dezső, az Erdélyi Múzeum Egyesület felkérésére a Magyar Tudomány napja alkalmából szervezett rendezvénysorozat nyitóeseményén. Az előadás témája India nagyhatalmi törekvései volt.

2023. november 18.

A mezőségi magyar nyelvhasználatban megjelenő állandó szókapcsolatokról és idiomatikus kifejezésekről tartott előadást Sófalvi Krisztina A Magyar Tudomány Napja Erdélyben konferencia 22. fórumán.

2023.november 24.

Murádin János Kristóf oktatónk előadást tartott a Gulág- és Gupvikutatók Nemzetközi Társaságának éves konferenciáján, az erdélyi magyar és szász/sváb foglyok szovjet fogságból való szabadulásáról.

2023. november 24-25.

Az Európai Civil Együttműködési Tanács / EuCET által szervezett Civil iránytű Európáért konferencián tartott plenáris előadást nyugalmazott oktatónk, Bodó Barna, Kisebbségi civilként Európában.

2023. november 27-28.

Az indiai-magyar viszonyokat körüljáró nemzetközi konferencián vett részt Szenkovics Dezső, aki a  Kapcsolódás a kultúrán keresztül kerekasztalon képviselte intézményünket

December

2023. december 6.

A Szegedi Tudományegyetem, Alkalmazott Társadalomtudományi Tanszékén tartott előadást tanszékünk nyugalmazott oktatója, Bodó Barna A civilek társadalmi szerepe címmel.

OLVASD TOVÁBB

2023. december 7.

Egy életútbeszélgetés erejéig az Egyetemi Esték vendége volt Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója. Beszélgetőpartnere Szenkovics Dezső volt.

2023. december 13.

Bécsben a gróf Bánffy Miklós születésének 150. évfordulója alkalmából rendezett német-angol nyelvű nemzetközi konferencián tartott előadást Murádin János Kristóf.

2023. december 14.

Az RMKT Közgazdász Borklub keretén belül tartott előadást Szenkovics Dezső. A beszélgetés témája korunk külpolitikai konfliktusai, az orosz-ukrán és gázai háborúk voltak.

Január

2024. január 12.

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében Tonk Márton, Szalai Zoltán, az MCC-főigazgatója és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, folytatott eszmecserét az utóbbi Huszárvágás - A konnektivitás magyar stratégiája című kötetéből kiindulva.

2024. január 18.

Az Erdély TV 24plusz vendége volt Szenkovics Dezső. A műsorban Kaiser Ferenccel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatójával beszélgetett korunk biztonságpolitikai kockázatairól, a világ különböző részein zajló konfliktusokról.

Oktatói díjak, elismerések

Október 7-én az Egyetem Napja alkalmával tiszteletbeli professzorrá választották Bakk Miklós kollégánkat. Méltatásában Murádin János Kristóf tanszékvezető valódi kutatónak nevezte.

Publikációk

A Ludovika kiadó gondozásában megjelent Murádin János Kristóf Felejtésre ítélve. Erdélyi magyar civilek szovjet fogságban (1944–1953) című könyve. A kötet bemutatásra került Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Budapesten,  Sepsiszentgyörgyön, Felsőzsolcán és Marosvásárhelyen.  

guys in classroom

Diákeredmények, ösztöndíjak

Horváth-Kovács Mátyás, másodéves hallgatónk elnyerte a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány "MCC Fellowship Program" nevű ösztöndíját. Az ösztöndíj keretén belül három hónapos vendégkutatói munkát végzett az Ankara Haci Bayram Veli Egyetemen.

Idén Sorbán Boglárka, harmadéves és Horváth-Kovács Mátyás, másodéves hallgatónk kapta a Balázs Ferenc Ifjúsági Díjat. A tudományos munka elismeréséért járó díjat a november 24–26. között megrendezett III. Tehetséghíd konferencián vehették át Csíkszeredában.

guys in classroom

Antal Lóránt szenátor mellett töltötte három hetes szakmai gyakorlatát Keresztes Szabolcs végzős hallgatónk. A Bukarestben töltött idő tartalmasnak ígérkezett, hiszen a gyakornoki programban részt vevő diákok minden hétre egyéni feladatokat kaptak.

KáVéPont Sapientia podcast

A KáVéPONT Sapientia Podcast célja a tudományos ismeretterjesztés, a kolozsvári tanszékek és oktatók munkájának bemutatása.

Érdekel, hogy mivel foglalkoznak szabadidejükben az egyetemi oktatók? Kíváncsi vagy, hogy miként kapcsolódnak a karon oktatott tudományterületek mindennapjainkhoz? Kövesd a KáVéPONT Sapientia rendszeresen megjelenő adásait!

Mentőexpedició Törökországban

A Törökország harmadik legmélyebb barlangjában végrehajtott mentőakció két volt Sapientiás tagjával, Fábián Botonddal és Zsigmond Péterrel, beszélgettek karunk oktatói, Poszet Szilárd és Török Ferenc.

Munka-magánélet egyensúly

Török Ferenc, karunk oktatója a ,,work-life balance" jelenségről, a flexicurity és tisztességes munkavégzés fogalmáról és egyéb munkajogi kérdésekről faggatta Vallasek Magdolnát, a Jogtudományi Tanszék oktatóját.

Az államférfi

November 29-én, elhunyt Henry Kissinger, a XX. század egyik legnagyobb befolyású biztonságpolitikai szakértője. Kissinger szellemi hagyatékáról Török Ferenc tanszékünk oktatóival Szenkovics Dezsővel és Murádin János Kristóffal beszélget.

Titkosügynökök és geopolitika

Mi a közös és miben különböznek Daniel Craig, Pierce Brosnan, Roger Moore és Sean Connery által megformált titkosügynökök? A James Bond filmek geopolitika-reprezentációjáról Török Ferenc Lakatos Miskával és Toró Tiborral beszélget.

Megnéznéd a többi epizódot is?

Látogass el és iratkozz fel a Kolozsvári Kar Facebook és Instagram oldalára, valamint a KávéPont Sapientia Youtube és Spotify csatornájára.

FacebookInstagramYouTubeSpotify
your-logo

Leiratkoznál  a hírlevélről?

Üzenj az nket@okt.kv.sapientia.ro emailcímen